Urodzinowe szukanie skarbu

Pogoda nas obecnie nie oszczędza, raz gorąco, raz zimno … Urlop też trudno zaplanować, więc dzisiaj zapraszam powspominać ciepłe miesiące. Znalazłam chwilę czasu aby napisać post o urodzinowym szukaniu skarbu. Zapraszam.

Córka miała już zorganizowane urodzinowe escape room (https://blog.bavarian-mama.eu/2021/01/27/urodzinowe-escape-room-wersja-1/ https://blog.bavarian-mama.eu/2021/01/28/urodzinowe-escape-room-wersja-2/) i przed kilku laty pierwszy raz zorganizowłam jej szukanie skarbu. Niestety wtedy nie zapisałam sobie dokładnie przebiegu tej imprezy ale tam dzieciaki miały po prostu szukać ponumerowanych baloników, które ukryłam na dworze i które zawierały kawałki mapy skarbów, dotrzeć do placu zabaw, gdzie znalazła się ostatnia część mapy i wrócić do domu. Skarb, którym był prezent urodzinowy (kuchnia zabawkowa z Ikei) znajdował się ukryty w garażu. Pamiętam, że w ten dzień było bardzo upalnie a na koniec poszukiwań złapała nas taka ulewa, że koniec przyjęcia polegał na suszeniu i przebieraniu wszystkich dzieciaków.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy szukanie skarbu trochę bardziej skomplikowanie. Najstarszy syn miał już 12 lat, więc trzeba było trochę się wysilić …

Gdy zjedliśmy tort, zaczęliśmy nasz program i pokazałam dzieciom 1 wskazówkę:

” Jestem kwadratowa i zazwyczaj w żółtym kolorze i można coś do mnie wrzucić. Kim jestem? Szukaj tam kolejnej wskazówki”.

Następna wskazówka znalazła się oczywiście w skrzynce na listy przed domem.

Szukaj na tej ulicy garażu z numerem domu poprzedzającym Wigilię, tam znajdziecie kolejną wskazówkę!

No trochę dzieciaki musiałam naprowadzić, zapytać najpierw kiedy jest Wigilia, potem jakoś poszło … Kolejna wskazówka była schowana w żywopłocie naprzeciwko garażu przy domu z numerem 23.

Wskazówką były wykonane przeze mnie 4 sekretne dekodery tzw szyfry Cezara , odszyfrowujące tajne słowo. Na tej stronie https://schatz-suchen.online/geheime-nachrichten-verschluesseln-die-caesar-scheibe/ znalazłam wzory kodów a tutaj jest wytłumaczone szyfrowanie i odszyfrowywanie wiadomości https://projects.raspberrypi.org/pl-PL/projects/secret-messages/1

Wytłumaczyłam dzieciom działanie dekodera i doszły do tego, że szukanym słowem była …. TRUSKAWKA. Niedaleko naszego domu jest pole truskawek, więc wszystkie ochoczo pobiegły tam szukać kolejnej wskazówki.

Na polu znalazły obrazek z X. Podpowiedziałam, że chodzi o niedaleko stojący krzyż. Krzyż znajdował się niedaleko pola. Podczas szukania skarbu panował nieludzki upał, więc tak zaplanowałam poszukiwania aby miejsca ukrycia wskazówek były w miarę szybko znalezione i aby dzieci nie musiały zbyt długo przebywać na słońcu.

Wskazówką koło krzyża brzmiała

BEGI BDIC HZU RBASKETB ALLKOR BUN DFINDEDE NNÄCH STEN HINWEIS (wersja niemiecka)

UD AJSI ĘDOKO SZA IZNA JDŹNAS TĘP NĄWSKA ZÓ WKĘ

Zagadka wygląda na skomplikowaną, prawda? 😛 W rzeczywistości jest to jedno zdanie, tak napisane jakby było kodem. Należy je po prostu czytać bez robienia przerwy a zrozumie się, że należy udać się do kosza i znaleźć następną wskazówkę.

W okolicy sąsiedzi mają na dworze kosza do gry w koszykówkę, w jego okolicy schowałam dla wszystkich dzieci zimne napoje bo żar był niemożliwy. Obok napojów była też koperta, w której znajdowało sie pocięte zdjęcie i kartka z pytaniem:”Gdzie mnie znajdziesz? Skarb nie znajduje się daleko! “

Gdy dzieci ułożyły układankę, powinny otrzymać właśnie takie zdjęcie. Teraz gdzie takie coś się znajduje …. Po podpowiedziach, zgadli, że jest to wycieraczka przed domem i szybko pobiegli sprawdzić co dalej.

Tu było chyba najtrudniej, bo było to zdjęcie zrobione w naszym przedpokoju i przedstawiało guzik, który automatycznie otwierał nasz garaż. Weszliśmy do domu i dzieciaki nacisnęły guzik a potem pobiegły szukać skarbu. Tym razem skarbem były lalki Frozen – królowa Anna i księżniczka Elsa. Reszta dzieci dostała też małe prezenty na pamiątkę.

Jedna odpowiedź do “Urodzinowe szukanie skarbu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.