Slime domowej roboty

Nasza córka uwielbia slime lub jak to się w Polsce nazywa glut lub glutek. Mieliśmy już wszelkiego rodzaju kupne gluty przetestowane, od Slime z Frozen do tęczowych z jednorożcami itp. ….

Niestety wszystkie takie kupne gluty miały jedną wadę. Zabawa nimi dość szybko się kończyła bo albo wysychały albo rozwarstwiały lub nawet dochodziło do tego, że brzydko pachniały. Tak skończył glut kupiony w Londynie z muzeum nauki lub w muzeum historii naturalnej.

Syn też miał fazę na zabawę slime ale jakoś mu już przeszło ale nasza córka może się tym non stop bawić. Myślę, że dla autystów a do nich zalicza się nasza córka, takie zabawy są bardzo uspokajające. Siedząc w lockdownie potrzeba kreatywności a w tym nasza córunia jest najlepsza. Wyszukuje sobie różne videa i przychodzi do mnie z pytaniem czy to czy to możemy zrobić. Ostatnie dwa dni co chwilę schodziła na dół z pytaniami czy mamy składniki potrzebne do zrobienia slime właśnie i sama na początku kombinowała jak zrobić idealnego glutka. Wchodziłam do kuchni czy łazienki lub otwierałam lodówkę a tam jakieś pojemniczki z różnymi płynami, które miały zamienić się w slime. Była już próba z zalaniem galaretki i wsadzeniem jej do lodówki. Kolejna próba to klej z mydłem bodajże lub klasyk – pianka do golenia, płyn do prania, woda i mąka ziemniaczana. Niestety żaden przepis się jakoś nie chciał sprawdzić … Córka za każdym razem przeżywała to mocniej lub słabiej. Już miałam jej podarować gotowy tęczowy slime z ukrytym w środku jednorożcem, tak było mi jej żal ale stwierdziłam, że sama poszukam jakichś przepisów choć takie fazy z glutem już mieliśmy i próbowaliśmy robić go z dodatkiem płynu do soczewek.

Znalazłam taki przepis na stronie https://www.keeeper.com/pl/slime-diy/

przepis na slime bez użycia kleju
Alternatywną recepturą na stworzenie glutka jest połączenie szamponu i skrobi kukurydzianej.
składniki na masę bez kleju
• szampon
• skrobia (mąka) kukurydziana
• barwnik spożywczy
• miseczka
• łyżki do mieszania
wykonanie:
1. Nalej 120 ml szamponu do miski – użyj do tego miarki „massimo“, ponieważ proporcje w tym przepisie są bardzo ważne.
2. Następnie dodaj 280 g skrobi kukurydzianej i wymieszaj wszystko łyżką.
3. Dodaj łyżkę wody i ponownie wymieszaj masę. Twardość masy możesz zmieniać, dodając do niej nieco więcej wody.
4. Wyrabiaj masę ręcznie do momentu, aż całkowicie wchłonie całą wodę i skrobię.
5. Miłej zabawy!

Tak też zrobiliśmy ale po dodaniu 280 g skrobi, kompletnie nic nam nie wyszło i zmieniliśmy proporcje. Zamiast 280 g daliśmy 100g do 120 ml szamponu.

Dodaliśmy niebieskiego barwnika.

Do masy dodaliśmy łyżkę wody i złote gwiazdki.

Gdy nie bawimy się slimem, chowamy go do pudełka i szczelnie przykrywamy żeby nie wysechł. Jedynym minusem jaki zaobserwowałam podczas zabawy są niebieskie dłonie. Slime nie przykleja się jednak do rąk, niestety kolor zostaje więc najlepiej bawić się nim w rękawiczkach albo często myć ręce, co jest w naszym przypadku rutyną. Córka potrzebuje “czuć” swojego gluta.

Jedna odpowiedź do “Slime domowej roboty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.